W cieniu obrazów jestem

Zapraszamy na otwarcie wystawy ZDZISŁAWA NITKI “W cieniu obrazów jestem” które odbędzie się w piątek, 12-go kwietnia 2024 roku o godzinie 19-tej w Galerii Arttrakt we Wrocławiu.

Kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz | Czas trwania wystawy: 12.04-18.05 | Wernisaż: 12.04; g. 19:00
Galeria Arttrakt, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1, Wrocław

Dołącz do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/3zhX0taV2www.arttrakt.pl

Biografia Zdzisława Nitki

Zdzisław Nitka w 1982 roku rozpoczął studia we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu). W 1987 roku obronił dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Józefa Hałasa, w kolejnym roku podjął pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni; najpierw jako asystent w pracowni prof. Józefa Hałasa, a od 2001 r.  w pracowni prof. Aleksandra Dymitrowicza. Obecnie Zdzisław Nitka jest profesorem ASP, w której prowadzi IX Pracownię Malarstwa.

Komentarz kuratora

Wystawa jednego z najbardziej rozpoznawalnych „Nowych Dzikich” w Polsce – Zdzisława Nitki. Wrocławski artysta pozostaje wierny estetyce ekspresjonizmu wraz z jej urzekającym autentyzmem, bezkompromisowością, dynamizmem. Na wystawie zobaczymy najnowsze obrazy artysty, przepełnione żywą kolorystyką,  w tym wielkoformatową pracę  „Historia człowieka”. Tytuł wystawy „W cieniu obrazów jestem” to  malarskie motto, które  nawiązuje do indywidualnej mitologii artysty oraz strategii czerpania inspiracji od  uwielbianych mistrzów.
Nitka sam o sobie mówi: „Kręcą mnie czarne historie ekspresjonistów: Kirchnera, Muncha czy Noldego. Jest to dla mnie źródło inspiracji oraz energia, która sprawia, że ciągle chcę być malarzem”.
Oprócz obrazów na wystawie zaprezentowane zostaną  książki, wydawnictwa z historii sztuki, których artysta jest kolekcjonerem i które stanowią dla Zdzisława Nitki, podobnie zresztą jak muzyka, ogromne źródło inspiracji.