Uczestnicy 2020

Małgorzata Kosiec

Urodzona w 1975 w Łodzi. Ukończyła w 2000 roku z wyróżnieniem studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa w ASP w Łodzi. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Finalistka programu International Young Art 2002 domu aukcyjnego Sotheby’s. Głównym nurtem twórczości Małgorzaty Kosiec są tzw. portrety typograficzne (z ang. zwane Typortraits). Wizerunek jest w nich budowany z wielu warstw liter i symboli, często z użyciem pojedynczych słów czy zdań, a w przypadku serii Czarnych portretów – poezji Williama Blake’a. Szczególną uwagę w malarstwie Kosiec zwraca oryginalna technika i doskonały warsztat. Autorka nawiązuje do tradycji starych mistrzów, malując metodą laserunkową, z wielką dbałością o szczegół i detal w wyniku czego uzyskuje niejednoznaczny, wielowarstwowy efekt.

Artur Bartkiewicz

Urodzony w Ostrowcu Świętokrzyskim w 1980 r. Doktor sztuk pięknych (2018). Absolwent Instytutu Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Dyplom z malarstwa z wyróżnieniem (2005) uzyskał w pracowni prof. zw. dr hab. Ewy Pełki. Po studiach w latach 2005-2009 związany współpracą dydaktyczną z macierzystą uczelnią. Od 2007 roku do chwili obecnej pracuje w Galerii Sztuki Współczesnej, zajmując się działalnością kuratorską, edukacyjną oraz projektową. Twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki cyfrowej, działań multimedialnych. W latach 2005-2019 uczestniczył w 105 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Słowenii, na Ukrainie, we Włoszech. Zorganizował 6 wystaw indywidualnych. Uczestnik szeregu międzynarodowych i krajowych sympozjów oraz plenerów artystycznych w Słowenii, na Ukrainie i we Włoszech. Obecny w latach 2012 i 2014 w Kompasie Młodej Sztuki – rankingu najlepszych młodych artystów w Polsce.

Izabela Kita

Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Leona Macieja (2002). Zajmuje się malarstwem, fotografią, grafiką, projektowaniem i aranżacją wnętrz. Uczestniczka wielu prestiżowych wystaw i konkursów. Ważniejsze nagrody: wyróżnienie w X Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Współczesnego Muzyka w malarstwie Tychy 2004; ll nagroda w lll Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu 2006; nagroda w XXVl Ogólnopolskich Konfrontacjach Plastycznych w Lesznie 2006; wyróżnienie w XXVII Ogólnopolskich Konfrontacjach Plastycznych w Lesznie, 2008; Nagroda im. J. Madeyskiego oraz Złota Rama w V Międzynarodowym
Biennale Pasteli w Nowym Sączu, 2011; Ogólnopolski Konkurs Malarski „Ogrody 2013 – Zamek Książ – Wałbrzych’’, wyróżnienie; Europejski Festiwal Pasteli – Małopolska VI Międzynarodowe Biennale Pasteli Nowy Sącz 2013 nagroda im. J. Madeyskiego; VIII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, Lubaczów 2014 – wyróżnienie honorowe, Międzynarodowy Konkurs Malarski Barwy Morza Gdynia 2016 – wyróżnienie honorowe: 13 Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki Ostrowiec Świętokrzyski 2016 – Specjalna Nagroda Honorowa Rektora ASP w Krakowie.

Zbigniew Chrostek

Urodzony w 1958 roku w Katowicach. Malarz, rzeźbiarz, pedagog, przez 15 lat komisarz Pleneru. Ukończył Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz ASP w Gdańsku. W latach 1986 – 2003 mieszkał we Wrocławiu, gdzie w 1989 otworzył na Starym Mieście galerię autorską i pracownię konserwacji malarstwa. Od 11 lat nauczyciel malarstwa, rysunku i rzeźby w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym. Zorganizował ponad 30 wystaw indywidualnych w znanych galeriach polskich m.in. w: Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Szczecinie, Opolu, Zakopanem, Gorzowie Wlkp., Kaliszu, Elblągu, również w Niemczech i Szwajcarii. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, festiwalach malarstwa i aukcjach charytatywnych. W 2010 r. otrzymał Wyróżnienie Honorowe Jury XXIII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. W 2012 i w 2019 r. Merit Award w międzynarodowym konkursie Palm Art Award. Mieszka w Malborku (woj. pomorskie).

Joanna Mlącka

Joanna Mlącka urodziła się w 1981 roku w Mińsku Mazowieckim. W 2017 obroniła pracę doktorską pt. “Obiekty intencjonalne” w Instytucie Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. W latach 2005 – 2010 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obroniła dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego, oraz aneks z fotografii w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. W roku 2009 w ramach programu Erasmus studiowała na Vysokiej Škole Výtvarných Umení w Bratysławie.

Za swoje prace otrzymała kilkanaście nagród i wyróżnień. Między innymi nagrodę imienia Prof. Józefa Szajny za pracę dyplomową w 2010 roku. Jest Laureatką nagrody Inicjatywy ENTRY w 2011 roku. Dwukrotnie była nominowana do półfinału STRABAG ARTAWARD INTERNATIONAL w 2013 i 2012 roku. Otrzymała Wyróżnienie w 14 Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki w BWA Ostrowiec Świętokrzyski. W 2020 roku otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu pt.”SYMBIOZA”. Na swoim koncie ma dziewięć indywidualnych wystaw. Regularnie prezentuje swoje prace na licznych wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Między innymi w Galerii Promocyjnej w Warszawie, w Galerii XX1 w Warszawie, Galerii Arttrakt we Wrocławiu, Otwartej Pracowni w Krakowie, w BWA Ostrowiec Świętokrzyski, czy Galerii LNAM we Lwowie. Na temat jej twórczości pisano m.in. w kwartalniku „EXIT nowa sztuka w Polsce”, miesięczniku “Businessman” a także w książce „Przewodnik po galeriach. Sztuka inwestowania w sztukę. tom 3”. Wielokrotnie była notowana w “Kompasie Młodej Sztuki”. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Inspiracje do swoich prac znajduje w realnym świecie z którego zapożycza kształty przedmiotów i motywy roślinne, w połączeniu z własną wizją pozbawia ich pierwotnej funkcji i nadaje im nowe znaczenie. Dopełnieniem prac często są sugestywne tytuły. W warstwie formalnej operuje nasyconym kolorem, zróżnicowaną materią i dużym realizmem. Konstruowane obiekty często są zawieszone w surrealnej przestrzeni. Jej obrazy to metafora rzeczywistości opisana symbolami i znakami przedmiotów. W swoich pracach porusza zagadnienie natury człowieka i jego otoczenia.

www.joannamlacka.blogspot.com

Zdzisław Nitka

Urodził się w 1962 roku w Obornikach Śląskich. Studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom pod kierunkiem profesora Józefa Hałasa zrealizował w 1987 roku. Od 1988 roku związany z rodzimą uczelnią jako pedagog – prowadzi pracownię malarstwa. Zdzisław Nitka jest przedstawicielem generacji lat 80. i kręgu „Nowych Dzikich”.
W wieku jedenastu lat pod wpływem obrazów Vlamincka i van Gogha, które zobaczył w podręczniku do plastyki, postanowił zostać malarzem. Od tamtej pory zafascynowany ekspresjonizmem. Jego sztuka jest rodzajem hołdu dla artystów tej stylistyki; obrazem malarza – ucznia niosącego na swoich ramionach ulubionych mistrzów – Muncha, Baselitza, Chagalla i wielu innych.
W Obornikach Śląskich, gdzie mieszka, w 2018 roku zrealizował rzeźbę (przy ulicy Licealnej) zadedykowaną słynnemu ekspresjoniście Otto Muellerowi, który zmarł tutaj w 1930 roku.
Oprócz inspiracji historią sztuki, Nitka czerpie pomysły spontanicznie ze zdarzeń, które doświadcza w danej chwili – i są to na przykład pieśni Boba Dylana, zdjęcia z książek o tematyce minionej wojny, lub ostatnio – widoki odwiedzanych miasteczek i cmentarzy we wschodniej części Polski.
W latach 1986 – 2020 autor kilkudziesięciu prezentacji indywidualnych i uczestnik kilkuset ekspozycji zbiorowych (m.in.: „Ekspresja lat 80-tych”, Sopot 1986; „Arsenał ’88”, Warszawa 1988; „Sztuka polska XX wieku”, Wrocław 2000; „Malarz. Mentor. Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia”, Berlin 2018 / Wrocław 2019).

Lucyna Gozdek

Ukończyła PLSP w Kielcach- specjalność tkanina artystyczna. Studiowała w Instytucie Edukacji Plastycznej UJK w Kielcach. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Ewy Pełki oraz struktur wizualnych w pracowni prof. Wiesława Łuczaja. Doktorat ze sztuk pięknych w ISP UJK Kielce, promotor prof. Wiesław Łuczaj. Twórczość z zakresu działań w przestrzeni instalacji szklanych. Zajmuje się też działalnością kuratorską wystaw na Ukrainie.

Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą m.in. w Warszawie, w Kielcach, Toruniu, Rzeszowie, Pińczowie, Sandomierzu, Ćmielowie, Radomiu, Łodzi, Gorzycach, Jabłonnej, Lwowie, Winnicy, Dniepropietrowsku, Użgorodzie, Vikolincu. Od wielu lat uczestniczy w ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach malarsko-artystycznych. Prowadzi warsztaty na szkle dla dzieci, młodzieży a także dorosłych m. in. w Muzeum Szkła we Lwowie, w Muzeum Narodowym w Kielcach, w Muzeum Wsi w Tokarnii, w Centrum Bajki w Pacanowie, Busku Zdroju, Ożarowie a także w jej macierzystej firmie w Staszowie.

Od wielu lat zajmuje się projektowaniem oraz produkcją we własnej firmie GMC w Staszowie oryginalnych, szklanych ozdób świątecznych oraz dekoracji całorocznych. Co roku swoje liczne projekty wystawia na międzynarodowych targach Christmasworld we Frankfurcie nad Niemnem, zdobywając szereg nominacji do towarzyszącej im wystawy Trend Show- prezentacja najwyżej ocenianych projektów. Podczas jednej z frankfurckich prezentacji jej projekty zostały wyróżnione przez światowej sławy projektanta – Jean’a- Paul’a Gaultier.

Rokrocznie uczestniczy w aukcjach charytatywnych- dochód z aukcji przeznaczony jest na rzecz Funduszu Stypendialnego Arystoteles dla uzdolnionej młodzieży szkolnej. Należy do ZPAP w Pile.

Michał Gątarek

Urodzony w 1985 roku w Rymanowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; dyplom w pracowni malarstwa i rysunku prof. Aleksandra Dymitrowicza (2010). Stypendysta programu Erasmus w Bourges (Francja, 2008/2009).
Laureat II Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego na 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015. Otrzymał wyróżnienie honorowe na I Biennale Sztuki Młodego Wrocławia (2011). Uczestnik Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych – Pieńków, organizowanych przez Fundację Marek Maria Pieńkowski (2010).
Autor wystaw prezentowanych we Wrocławiu: „Nowa Atlantyda” (2016) oraz „Mundofobia” (2011) w Galerii Arttrakt; „Młodzież z dobrych domów” w Galerii MMXIII (2014), a także – wspólnie z prof. Zdzisławem Nitką – w Galerii PoKuSa w Wiesbaden (Niemcy, 2010).
Autor indywidualnej wystawy pt. ”Antynatalizm”, kuratorowanej przed Adę Piekarską, w Galerii Bielskiej BWA (2020).
Uczestnik wystaw finałowych Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2019, 2017, 2015) oraz innych wystaw zbiorowych, m.in. „Błaźni i Kapłani – Trzy dekady malarstwa ekspresyjnego we Wrocławiu” w Berlinie (Niemcy, 2016); brał udział w trzeciej edycji projektu „Woliery” w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (2012) oraz wystawie „Młode malarstwo polskie – Sztuka z Dolnego Śląska” w Dreźnie (Niemcy, 2009–2010).
Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Tematem jego prac malarskich jest najczęściej człowiek i jego otoczenie. Zainteresowany jest aktualną sytuacja społeczna i jej dalszymi konsekwencjami. Ważny jest dla niego również nastrój obrazu i zwięzłość kompozycji.

Joanna Dudek

Absolwentka Instytutu Plastyki w Częstochowie – dyplom z malarstwa w pracowni prof. Wernera Lubosa oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – dyplom z malarstwa w pracowni prof. Leszka Mickosia. Jej twórczość to malarstwo abstrakcyjne, charakteryzujące się fascynacją kolorem, światłem, inspirowane otoczeniem natury, zaobserwowanymi zależnościami kolorystycznymi:
„…zmienny nastrój przyrody zachwyca mnie, tworzy rodzaj magii, którą chcę uchwycić”.
Udział w wystawach zbiorowych, m.in.: wystawa poplenerowa „Uroki Wielunia dawniej i dziś” Pałac Sztuki w Krakowie/Stara Kordegarda w Warszawie 2013; wystawa poplenerowa „Jurajskie spotkania artystyczne, Bobolice” Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie 2015; wystawa poplenerowa „Spotkania na Jurze – Złoty Potok” Galeria Sztuki współczesnej GOK w Poraju 2016.
Poza pasją malowania, zajmuje się rysunkiem i grafiką użytkową.
Mieszka i pracuje w Wieluniu.

Ivo Nikić

Urodził się w 1974 roku w Prisztinie. W 2003 roku obronił dyplom z malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. Jego twórczość obejmuje malarstwo, fotografię, instalacje, obiekty, video i akcje w przestrzeni miejskiej. Od 2001 r. współtworzy grupę szu szu. Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju (m.in. CSW Zamek Ujazdowski, BWA Zielona Góra, Galeria Studio, Galeria Arsenał w Poznaniu) i za granicą (m.in.: Humboldt Berlin, Umspannwerk; Bat-Yam International Biennale of Landscape Urbanism w Izraelu; w Grazu, Tokio Fashion Week). Mieszka i pracuje w Warszawie. W 2004 roku otrzymał GRAND PRIX Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ogólnopolskim przeglądzie malarstwa „Promocje”. Był stypendystą Artist-In-Residence w Bernie w Szwajcarii. W 2014 roku był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wielokrotnie był w gronie artystów zgłoszonych do nagrody „Paszporty Polityki”. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Yolanta Nikt

Malarka. Studiowała malarstwo we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczennica Józefa Hałasa. Dyplom w 1988 roku. Najchętniej maluje obrazy autobiograficzne o charakterze narracyjnym pokazujące codzienność. Także martwe natury „rzeźbiarskie byty” napotkane we wnętrzach. Poszukuje prostego i szczerego przekazu. Pisze teksty na swoich obrazach. Od wielu lat prowadzi autorsko Salonik Czterech Muz w Obornikach Śląskich.

Marek Marchwicki

Urodzony we Wrocławiu. Dyplom w 1986 roku z wyrożnieniem z malarstwa, u prof. Zbigniewa Karpińskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu. Jego prace są refleksją na temat kultury, historii, historii sztuki, filozofii. W sztuce interesuje go zagadnienie pamięci, osobistej jak i zbiorowej. Obrazy pamięci zmieszane z epizodami historycznymi, prawdziwe informacje z własną wymyśloną narracja. Żródłem obrazów jest szeroko pojęte “archiwum”, zdjęć, książek, sytuacji, opowieści, zdarzeń. Używa wielu technik i materiałów. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, instalacją. Eksperymentuje, reinterpretuje metody tworzenia obrazów. Często odnosi się do innych obrazów. Od 1986 roku wystawia w kraju i za granicą między innymi w: Holandii, Niemczech, Belgii, Anglii, Francji i Austrii. Udział w Targach Sztuki: Drezno-Niemcy, ART Poznań, LINEART Belgia.

Ewa Goral

Urodzona w 1984 roku, Tychy. Mieszka i pracuje w Krakowie. Studiowała na ASP Krakowie na Wydziale Malarstwa. Wcześniej ukończyła z wyróżnieniem Liceum Plastyczne w Nałęczowie. Pokazywała swoje prace w Polsce i za granicą, m.in.: Unit24
Gallery, Londyn, GB(solo); Zealous X, RichMix, Londyn (GB); Hotel Elephant Gallery, Londyn, GB; Espacio Gallery, Londyn, GB; Silence is a Lie, Urban Art Exhibition, SEZ, Berlin, DE; Galeria 81°, Warszawa; Galeria Stolarska/Krupowicz, Warszawa; Galeria Arttrakt, Wrocław, Off Frame Gallery, Kraków. Nagrody: 2018 – Nowa Awangarda
II, Szyb Wilsona Gallery, Katowice – zakwalifikowanie do wystawy, 2015 – Zealous X London, Londyn/UK, 2012 – Silence is a Lie, Urban Art Exhibition, Berlin.

Marysia Kita

Ma 12 lat. Nieustannie kocha konie. To one są głównymi bohaterami jej twórczości. Z pasją je maluje, rysuje, rzeźbi, a ostatnio również szyje, jako miłośniczka i zawodniczka Hobby Horsingu

Stanisława Dobrzeniecka-Żyłkowska

Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Białymstoku, potem studia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Architektury Wnętrz w pracowni prof. Lecha Kadłubowskiego. Dyplom w 1958 r. Członek ZPAP. Po przeniesieniu się do Szczecina w latach 60-tych i 70-tych projektuje wnętrza i meble.
Następnie zajmuje się tkaniną unikatową (m. in. jako wyposażenie dekoracyjne promów pasażerskich budowanych w Stoczni Szczecińskiej). Bierze udział w wielu wystawach tkaniny artystycznej w Szczecinie i innych miastach w Polsce.
Na początku lat 90-tych fascynacja grafiką komputerową – duża wystawa indywidualna p. t. „Malowane Komputerem” w Szczecinie i innych miastach w Polsce oraz udział w wystawach zbiorowych w Polsce i w Niemczech. Od połowy lat 90-tych – rysunek i malarstwo (różne techniki) – wystawy indywidualne i zbiorowe w Polsce i w Niemczech.
Ostatnio tworzy (własną techniką) wyszukane formy rzeźbiarskie oraz rysunek.
Prace w zbiorach w kraju i poza krajem m. in. w Niemczech, USA i Kanadzie.

Andrzej Maciejewski

Urodzony w 1939 roku w Łodzi. Artysta grafik, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Działalność w dziedzinie grafiki artystycznej i użytkowej (plakat, znak, formy wydawnicze). Współpracował z Krajową Agencją Wydawniczą w Szczecinie, wydawnictwnictwami „Glob” i „Albatros”
oraz zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Ważniejsze nagrody: 1973 r. Konkurs „Konik MorskI” – grand prix, I-wsza nagroda, II-ga nagroda i wyróżnienie w dziedzinie grafiki; 1983 r. Konkurs Łowiecki, Olsztyn – wyróżnienie; 1973 r. PLAKAT ROKU – wyrôznienie; 2000 r. Biennale Sztuki Sakralnej „Sakrum 2000” – wyróżnienie; 2000 r. Konkurs „1000-lecie Biskupstwa w Kołobrzegu” – GRAND PRIX; 2000 r. Konkurs na plakat promocyjny m. Szczecina – wyróżnienie; 2005 r. Biennale Plakatu Polskiego Katowice 2005 – Ogólnopolski konkurs Dyrygentów – Il -ga nagroda 2009 r. Gdyński Przegląd Grafiki „Sport w grafice” – Nagroda Fundowana.