Uczestnicy 2021

Artur Bartkiewicz

Urodzony w Ostrowcu Świętokrzyskim w 1980 r. Doktor sztuk pięknych (2018). Absolwent Instytutu Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Dyplom z malarstwa z wyróżnieniem (2005) uzyskał w pracowni prof. zw. dr hab. Ewy Pełki. Po studiach w latach 2005-2009 związany współpracą dydaktyczną z macierzystą uczelnią. Od 2007 roku do chwili obecnej pracuje w Galerii Sztuki Współczesnej, zajmując się działalnością kuratorską, edukacyjną oraz projektową. Twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki cyfrowej, działań multimedialnych. W latach 2005-2019 uczestniczył w 105 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Słowenii, na Ukrainie, we Włoszech. Zorganizował 6 wystaw indywidualnych. Uczestnik szeregu międzynarodowych i krajowych sympozjów oraz plenerów artystycznych w Słowenii, na Ukrainie i we Włoszech. Obecny w latach 2012 i 2014 w Kompasie Młodej Sztuki – rankingu najlepszych młodych artystów w Polsce.

Monika Chlebek

Urodzona w 1986 roku w Krakowie.  Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom z malarstwa pod kierunkiem Prof. Misiaka w 2011 roku. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Wybór wystaw indywidualnych:
2019: “Obrazy niepodobne”, Galeria Miejska Arsenał, Poznań
2015: “Zacieranie śladów”, BWA Górzów Wielkopolski
2014: „Człowieka poznasz po jego butach”, Spectra Art Space, Fundacja Staraków, Warszawa; „Solo show”, Galeria Yuki – Sis, Tokio, Japonia; „Piorun kulisty i inne historie”, Galeria Zderzak, Kraków
2013: “Nie – zapamiętanie”, Project Room CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa

Wybór wystaw zbiorowych:
2021: “#kolekce#2000#2020” BWA Tarnów
2020: ” Miłość”, Galeria Shefter, Kraków
2018: ” Grayscale”, Monika Chlebek, Dawid Czycz, Galeria Biała, Lublin, “Może jutro ta dama da tortu jeżom”, Basia Bańda, Monika Chlebek, Fundacja Salony Sztuki, Zielona Góra
2017: “XY” New Generation Polish-Hungarian Painting, The MODEM Center for Modern and Contemporary Arts, Debreczyn, Węgry; “No Problem” galeria POTENCJA, Kraków; “Jego Białe Pióra, Oświecone Słońcem, Błyszczały Jak Samo Słońce”,galeria Henryk, Kraków
2016: “Grayscale” Monika Chlebek, Dawid Czycz, Alte Feuerwache Loschwitz, Drezno, Niemcy; “Ufo”, Galeria Yuki-Sis, Tokio, Japonia
2015: “Malarki”, Galeria Biała, Lublin; “Tylko dla twoich oczu”, Galeria Zderzak, Kraków; „The Day When the Circus Arrived”, Galeria Yuki – Sis, Tokio, Japonia; „Artyści z Krakowa. Generacja 1980 – 1990”, Mocak – Muzeum Sztuki Współczesnej, Kraków; „ From Dusk till Dawn”, Galeria Zderzak, Kraków

Dawid Czycz

Dawid Czycz ur. 1986r. w Krakowie. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom obronił w 2011 r. Artysta malarz, twórca instalacji przestrzennych oraz dźwiękowych. Brał udział w wielu wystawach w kraju oraz za granicą. Finalista kilku konkursów artystycznych. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych jak i publicznych.

Michał Gątarek

Urodzony w 1985 roku w Rymanowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; dyplom w pracowni malarstwa i rysunku prof. Aleksandra Dymitrowicza (2010). Stypendysta programu Erasmus w Bourges (Francja, 2008/2009).
Laureat II Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego na 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015. Otrzymał wyróżnienie honorowe na I Biennale Sztuki Młodego Wrocławia (2011). Uczestnik Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych – Pieńków, organizowanych przez Fundację Marek Maria Pieńkowski (2010).
Autor wystaw prezentowanych we Wrocławiu: „Nowa Atlantyda” (2016) oraz „Mundofobia” (2011) w Galerii Arttrakt; „Młodzież z dobrych domów” w Galerii MMXIII (2014), a także – wspólnie z prof. Zdzisławem Nitką – w Galerii PoKuSa w Wiesbaden (Niemcy, 2010).
Autor indywidualnej wystawy pt. ”Antynatalizm”, kuratorowanej przed Adę Piekarską, w Galerii Bielskiej BWA (2020).
Uczestnik wystaw finałowych Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2019, 2017, 2015) oraz innych wystaw zbiorowych, m.in. „Błaźni i Kapłani – Trzy dekady malarstwa ekspresyjnego we Wrocławiu” w Berlinie (Niemcy, 2016); brał udział w trzeciej edycji projektu „Woliery” w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (2012) oraz wystawie „Młode malarstwo polskie – Sztuka z Dolnego Śląska” w Dreźnie (Niemcy, 2009–2010).
Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Tematem jego prac malarskich jest najczęściej człowiek i jego otoczenie. Zainteresowany jest aktualną sytuacja społeczna i jej dalszymi konsekwencjami. Ważny jest dla niego również nastrój obrazu i zwięzłość kompozycji.

Ewa Goral

Urodzona w 1984 roku, Tychy. Mieszka i pracuje w Krakowie. Studiowała na ASP Krakowie na Wydziale Malarstwa. Wcześniej ukończyła z wyróżnieniem Liceum Plastyczne w Nałęczowie. Pokazywała swoje prace w Polsce i za granicą, m.in.: Unit24
Gallery, Londyn, GB(solo); Zealous X, RichMix, Londyn (GB); Hotel Elephant Gallery, Londyn, GB; Espacio Gallery, Londyn, GB; Silence is a Lie, Urban Art Exhibition, SEZ, Berlin, DE; Galeria 81°, Warszawa; Galeria Stolarska/Krupowicz, Warszawa; Galeria Arttrakt, Wrocław, Off Frame Gallery, Kraków. Nagrody: 2018 – Nowa Awangarda
II, Szyb Wilsona Gallery, Katowice – zakwalifikowanie do wystawy, 2015 – Zealous X London, Londyn/UK, 2012 – Silence is a Lie, Urban Art Exhibition, Berlin.

Lucyna Gozdek

Ukończyła PLSP w Kielcach- specjalność tkanina artystyczna. Studiowała w Instytucie Edukacji Plastycznej UJK w Kielcach. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Ewy Pełki oraz struktur wizualnych w pracowni prof. Wiesława Łuczaja. Doktorat ze sztuk pięknych w ISP UJK Kielce, promotor prof. Wiesław Łuczaj. Twórczość z zakresu działań w przestrzeni instalacji szklanych. Zajmuje się też działalnością kuratorską wystaw na Ukrainie.

Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą m.in. w Warszawie, w Kielcach, Toruniu, Rzeszowie, Pińczowie, Sandomierzu, Ćmielowie, Radomiu, Łodzi, Gorzycach, Jabłonnej, Lwowie, Winnicy, Dniepropietrowsku, Użgorodzie, Vikolincu. Od wielu lat uczestniczy w ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach malarsko-artystycznych. Prowadzi warsztaty na szkle dla dzieci, młodzieży a także dorosłych m. in. w Muzeum Szkła we Lwowie, w Muzeum Narodowym w Kielcach, w Muzeum Wsi w Tokarnii, w Centrum Bajki w Pacanowie, Busku Zdroju, Ożarowie a także w jej macierzystej firmie w Staszowie.

Od wielu lat zajmuje się projektowaniem oraz produkcją we własnej firmie GMC w Staszowie oryginalnych, szklanych ozdób świątecznych oraz dekoracji całorocznych. Co roku swoje liczne projekty wystawia na międzynarodowych targach Christmasworld we Frankfurcie nad Niemnem, zdobywając szereg nominacji do towarzyszącej im wystawy Trend Show- prezentacja najwyżej ocenianych projektów. Podczas jednej z frankfurckich prezentacji jej projekty zostały wyróżnione przez światowej sławy projektanta – Jean’a- Paul’a Gaultier.

Rokrocznie uczestniczy w aukcjach charytatywnych- dochód z aukcji przeznaczony jest na rzecz Funduszu Stypendialnego Arystoteles dla uzdolnionej młodzieży szkolnej. Należy do ZPAP w Pile.

Michał Jankowski

Michał Jankowski (ur. 1977) absolwent Instytutu Sztuk Wizualnych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Leszka Knaflewskiego w 2005 r. – w swoim malarstwie świadomie odnoszącym się i redefiniującym tradycje awangardy i surrealizmu, przedstawia w ironiczny sposób najbardziej skrywane i okrutne ludzkie popędy. Jego malarstwo jest alegorią schyłku rzeczywistości i jednocześnie otwartym pytaniem o jej perspektywy.

Wybrane wystawy indywidualne:
2018 – „Ryba psuje się od głowy”, Galeria BWA, Zielona Góra.
2014 – „GOOD NIGHT” ZAK/BRANICKA galerie, Berlin;  „Tłuszcz”, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra.
2010 – „Spocone Ściany”, Kunsthandel Hubertus Hoffschild und der Galerie Żak/Branicka, Lubeka.

Wybrane wystawy zbiorowe:
2020 – „Jutro nic nie będzie jeśli dziś się nie wydarzy”, Camaro Stiftung. Berlin
2019 – „The Palace of Art. Young Polish painting”, National Museum in Gdańsk/Departament of Modern  Art. Gdańsk.
2018 – „Dzieci Światła”, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała;  „Żużel w sztuce”, MOS, Gorzów Wlkp.,BWA Tarnów, BWA Zielona Góra.

Publikacje:
– “The Palace of Art. Young Polish painting”, National Museum in Gdańsk, 2019.
– “Dzieci Światła”, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała 2018.
– “British British Polish Polish Sztuka Krańców Europy: Długie lata 90. i dziś”, Centrum     Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa 2013.
– Erzgeburtstag „Erzkunst”, Kerber Verlag, Bielefeld/Berlin 2013.
– Polish! Contemporary art from Poland,  Hatje Cantz, Berlin 2011.
– „Naughty Children of Alfred Jarry” Real World Gallery, London; Galerie Story Hotel, Berlin   2011. 

Prace w kolekcjach:
National Museum in Gdańsk; Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra; BWA Zielona Góra; SØR Rusche Sammlung, Berlin;  Żak/Branicka Gallery, Berlin; 

 

Izabela Kita

Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Leona Macieja (2002). Zajmuje się malarstwem, fotografią, grafiką, projektowaniem i aranżacją wnętrz. Uczestniczka wielu prestiżowych wystaw i konkursów. Ważniejsze nagrody: wyróżnienie w X Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Współczesnego Muzyka w malarstwie Tychy 2004; ll nagroda w lll Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu 2006; nagroda w XXVl Ogólnopolskich Konfrontacjach Plastycznych w Lesznie 2006; wyróżnienie w XXVII Ogólnopolskich Konfrontacjach Plastycznych w Lesznie, 2008; Nagroda im. J. Madeyskiego oraz Złota Rama w V Międzynarodowym
Biennale Pasteli w Nowym Sączu, 2011; Ogólnopolski Konkurs Malarski „Ogrody 2013 – Zamek Książ – Wałbrzych’’, wyróżnienie; Europejski Festiwal Pasteli – Małopolska VI Międzynarodowe Biennale Pasteli Nowy Sącz 2013 nagroda im. J. Madeyskiego; VIII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, Lubaczów 2014 – wyróżnienie honorowe, Międzynarodowy Konkurs Malarski Barwy Morza Gdynia 2016 – wyróżnienie honorowe: 13 Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki Ostrowiec Świętokrzyski 2016 – Specjalna Nagroda Honorowa Rektora ASP w Krakowie.

Marysia Kita

Ma 12 lat. Nieustannie kocha konie. To one są głównymi bohaterami jej twórczości. Z pasją je maluje, rysuje, rzeźbi, a ostatnio również szyje, jako miłośniczka i zawodniczka Hobby Horsingu

Małgorzata Kosiec

Urodzona w 1975 w Łodzi. Ukończyła w 2000 roku z wyróżnieniem studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa w ASP w Łodzi. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Finalistka programu International Young Art 2002 domu aukcyjnego Sotheby’s. Głównym nurtem twórczości Małgorzaty Kosiec są tzw. portrety typograficzne (z ang. zwane Typortraits). Wizerunek jest w nich budowany z wielu warstw liter i symboli, często z użyciem pojedynczych słów czy zdań, a w przypadku serii Czarnych portretów – poezji Williama Blake’a. Szczególną uwagę w malarstwie Kosiec zwraca oryginalna technika i doskonały warsztat. Autorka nawiązuje do tradycji starych mistrzów, malując metodą laserunkową, z wielką dbałością o szczegół i detal w wyniku czego uzyskuje niejednoznaczny, wielowarstwowy efekt.

Andrzej Maciejewski

Urodzony w 1939 roku w Łodzi. Artysta grafik, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Działalność w dziedzinie grafiki artystycznej i użytkowej (plakat, znak, formy wydawnicze). Współpracował z Krajową Agencją Wydawniczą w Szczecinie, wydawnictwnictwami „Glob” i „Albatros”
oraz zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Ważniejsze nagrody: 1973 r. Konkurs „Konik MorskI” – grand prix, I-wsza nagroda, II-ga nagroda i wyróżnienie w dziedzinie grafiki; 1983 r. Konkurs Łowiecki, Olsztyn – wyróżnienie; 1973 r. PLAKAT ROKU – wyrôznienie; 2000 r. Biennale Sztuki Sakralnej „Sakrum 2000” – wyróżnienie; 2000 r. Konkurs „1000-lecie Biskupstwa w Kołobrzegu” – GRAND PRIX; 2000 r. Konkurs na plakat promocyjny m. Szczecina – wyróżnienie; 2005 r. Biennale Plakatu Polskiego Katowice 2005 – Ogólnopolski konkurs Dyrygentów – Il -ga nagroda 2009 r. Gdyński Przegląd Grafiki „Sport w grafice” – Nagroda Fundowana.

Joanna Mlącka

Joanna Mlącka urodziła się w 1981 roku w Mińsku Mazowieckim. W 2017 obroniła pracę doktorską pt. “Obiekty intencjonalne” w Instytucie Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. W latach 2005 – 2010 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obroniła dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego, oraz aneks z fotografii w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. W roku 2009 w ramach programu Erasmus studiowała na Vysokiej Škole Výtvarných Umení w Bratysławie.

Za swoje prace otrzymała kilkanaście nagród i wyróżnień. Między innymi nagrodę imienia Prof. Józefa Szajny za pracę dyplomową w 2010 roku. Jest Laureatką nagrody Inicjatywy ENTRY w 2011 roku. Dwukrotnie była nominowana do półfinału STRABAG ARTAWARD INTERNATIONAL w 2013 i 2012 roku. Otrzymała Wyróżnienie w 14 Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki w BWA Ostrowiec Świętokrzyski. W 2020 roku otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu pt.”SYMBIOZA”. Na swoim koncie ma dziewięć indywidualnych wystaw. Regularnie prezentuje swoje prace na licznych wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Między innymi w Galerii Promocyjnej w Warszawie, w Galerii XX1 w Warszawie, Galerii Arttrakt we Wrocławiu, Otwartej Pracowni w Krakowie, w BWA Ostrowiec Świętokrzyski, czy Galerii LNAM we Lwowie. Na temat jej twórczości pisano m.in. w kwartalniku „EXIT nowa sztuka w Polsce”, miesięczniku “Businessman” a także w książce „Przewodnik po galeriach. Sztuka inwestowania w sztukę. tom 3”. Wielokrotnie była notowana w “Kompasie Młodej Sztuki”. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Inspiracje do swoich prac znajduje w realnym świecie z którego zapożycza kształty przedmiotów i motywy roślinne, w połączeniu z własną wizją pozbawia ich pierwotnej funkcji i nadaje im nowe znaczenie. Dopełnieniem prac często są sugestywne tytuły. W warstwie formalnej operuje nasyconym kolorem, zróżnicowaną materią i dużym realizmem. Konstruowane obiekty często są zawieszone w surrealnej przestrzeni. Jej obrazy to metafora rzeczywistości opisana symbolami i znakami przedmiotów. W swoich pracach porusza zagadnienie natury człowieka i jego otoczenia.

www.joannamlacka.blogspot.com

Yolanta Nikt

Malarka. Studiowała malarstwo we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczennica Józefa Hałasa. Dyplom w 1988 roku. Najchętniej maluje obrazy autobiograficzne o charakterze narracyjnym pokazujące codzienność. Także martwe natury „rzeźbiarskie byty” napotkane we wnętrzach. Poszukuje prostego i szczerego przekazu. Pisze teksty na swoich obrazach. Od wielu lat prowadzi autorsko Salonik Czterech Muz w Obornikach Śląskich.

Zdzisław Nitka

Urodził się w 1962 roku w Obornikach Śląskich. Studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom pod kierunkiem profesora Józefa Hałasa zrealizował w 1987 roku. Od 1988 roku związany z rodzimą uczelnią jako pedagog – prowadzi pracownię malarstwa. Zdzisław Nitka jest przedstawicielem generacji lat 80. i kręgu „Nowych Dzikich”.
W wieku jedenastu lat pod wpływem obrazów Vlamincka i van Gogha, które zobaczył w podręczniku do plastyki, postanowił zostać malarzem. Od tamtej pory zafascynowany ekspresjonizmem. Jego sztuka jest rodzajem hołdu dla artystów tej stylistyki; obrazem malarza – ucznia niosącego na swoich ramionach ulubionych mistrzów – Muncha, Baselitza, Chagalla i wielu innych.
W Obornikach Śląskich, gdzie mieszka, w 2018 roku zrealizował rzeźbę (przy ulicy Licealnej) zadedykowaną słynnemu ekspresjoniście Otto Muellerowi, który zmarł tutaj w 1930 roku.
Oprócz inspiracji historią sztuki, Nitka czerpie pomysły spontanicznie ze zdarzeń, które doświadcza w danej chwili – i są to na przykład pieśni Boba Dylana, zdjęcia z książek o tematyce minionej wojny, lub ostatnio – widoki odwiedzanych miasteczek i cmentarzy we wschodniej części Polski.
W latach 1986 – 2020 autor kilkudziesięciu prezentacji indywidualnych i uczestnik kilkuset ekspozycji zbiorowych (m.in.: „Ekspresja lat 80-tych”, Sopot 1986; „Arsenał ’88”, Warszawa 1988; „Sztuka polska XX wieku”, Wrocław 2000; „Malarz. Mentor. Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia”, Berlin 2018 / Wrocław 2019).

Jarosław Prysak

Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Dyplom z malarstwa w pracowni prof.Zugmunta Kotlarczyka. Głównie uprawia malarstwo i rysunek. Obecnie mieszka i pracuje w Łodzi.
Rzadko wystawia swoje prace. Jest wielokrotnym uczestnikiem Ogólnopolskich Plenerów Plastycznych w Woli Michowej i Pstrągowej.