Zaproszenie na wernisaż

Otwarcie wystawy
JAROSŁAWA MODZELEWSKIEGO

“Spotkanie z obrazami”

odbędzie się w piątek, 20-go pażdziernika 2023 roku o godzinie 19-tej

w Galerii Arttrakt we Wrocławiu

Wystawa Jarosława Modzelewskiego zatytułowana „Spotkanie z obrazami” to kolejna, po 7 latach, prezentacja fragmentu twórczości artysty w galerii Arttrakt. Znany z obrazów codzienności, które stają się swoistymi miniaturami pamięci, jeden z najważniejszych polskich artystów współczesnych zaprasza nas na spotkanie z obrazami, które tworzą rodzaj kalejdoskopu prywatnej mitologii. Osiem obrazów powstałych w ciągu ostatniego roku to osiem zatrzymanych okiem malarza – czujnego obserwatora momentów rzeczywistości. W ich centrum jak zawsze jest człowiek. Ukazany w czasie wykonywania codziennych czynności – chłopak trzymający w rękach rybę, mężczyzna puszczający model samolotu, zamyślona postać w oknie. Przedstawienia figuratywne to najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny nurt w twórczości Jarosława Modzelewskiego. Obrazy pokazane na wystawie poruszają wątki osobiste, odwołują się do wspomnień autora, jego doświadczeń i obrazów z przeszłości. Trudno oprzeć się wrażeniu, że w najnowszych pracach artysta coraz częściej portretuje siebie, przywołując, lub odkrywając na nowo pewne istotne dla niego, zatrzymane fragmenty. To malarstwo refleksyjne i nostalgiczne. To malarstwo dla którego jak podkreśla sam artysta- źródłem jest pewna tęsknota, ale równocześnie pewnego rodzaju obojętność świata, który trwa. Jarosław Modzelewski jako malarz, polegając na swojej artystycznej intuicji, potrafi zachwycić się momentem, dostrzec chwilę, która z burzy tą obojętność.

Biografia Jarosława Modzelewskiego

Jarosław Modzelewski (ur. 1955) – uznawany za jedną najbardziej znaczących osobistości polskiej sztuki współczesnej. Malarz, rysownik, pedagog.
W latach 1975-1980 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Stefana Gierowskiego. W 1982 roku rozpoczęła swoją działalność Gruppa – współtworzona przez Modzelewskiego (obok Ryszarda Grzyba, Pawła Kowalewskiego, Włodzimierza Pawlaka, Marka Sobczyka i Ryszarda Woźniaka) formacja artystyczna, w której działaniach uczytelniły się zarówno polityczne napięcia czasów stanu wojennego jak i kontestacja postawangardowej sztuki, coraz bardziej przyjmującej formę skostniałego akademizmu. W latach 1984-1988 Modzelewski był również współwydawcą tworzonego przez członków Gruppy pisma “Oj, dobrze już”. Do 2020 roku Jarosław Modzelewski prowadził pracownię malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest laureatem wielu nagród, w tym “Paszportu Polityki” w 1998 roku, Nagrody Jana Cybisa w 2004 roku.
 Prace artysty  znajdują się w m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

JAROSŁAW MODZELEWSKI „SPOTKANIE Z OBRAZAMI”
    CZAS TRWANIA WYSTAWY: 20.10 – 25.11.2023
    WERNISAŻ: 20.10 (piątek), g. 19:00
   KURATORKA: Ida Smakosz-Hankiewicz
Lokalizacja: Galeria Arttrakt
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1, 50-069 Wrocław
galeria@arttrakt.pl
www.arttrakt.pl
tel. kom. +48 502 581 905