Zdzisław Nitka

Urodził się w 1962 roku w Obornikach Śląskich. Studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom pod kierunkiem profesora Józefa Hałasa zrealizował w 1987 roku. Od 1988 roku związany z rodzimą uczelnią jako pedagog – prowadzi pracownię malarstwa. Zdzisław Nitka jest przedstawicielem generacji lat 80. i kręgu „Nowych Dzikich”.
W wieku jedenastu lat pod wpływem obrazów Vlamincka i van Gogha, które zobaczył w podręczniku do plastyki, postanowił zostać malarzem. Od tamtej pory zafascynowany ekspresjonizmem. Jego sztuka jest rodzajem hołdu dla artystów tej stylistyki; obrazem malarza – ucznia niosącego na swoich ramionach ulubionych mistrzów – Muncha, Baselitza, Chagalla i wielu innych.
W Obornikach Śląskich, gdzie mieszka, w 2018 roku zrealizował rzeźbę (przy ulicy Licealnej) zadedykowaną słynnemu ekspresjoniście Otto Muellerowi, który zmarł tutaj w 1930 roku.
Oprócz inspiracji historią sztuki, Nitka czerpie pomysły spontanicznie ze zdarzeń, które doświadcza w danej chwili – i są to na przykład pieśni Boba Dylana, zdjęcia z książek o tematyce minionej wojny, lub ostatnio – widoki odwiedzanych miasteczek i cmentarzy we wschodniej części Polski.
W latach 1986 – 2020 autor kilkudziesięciu prezentacji indywidualnych i uczestnik kilkuset ekspozycji zbiorowych (m.in.: „Ekspresja lat 80-tych”, Sopot 1986; „Arsenał ’88”, Warszawa 1988; „Sztuka polska XX wieku”, Wrocław 2000; „Malarz. Mentor. Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia”, Berlin 2018 / Wrocław 2019).