Wystawa w przestrzeni wirtualnej pod tytułem „Życie”

Wystawa w swoim założeniu, odnosi się do życia jako najbardziej uniwersalnej wartości. Istnienie, to zjawisko, które nie ma ram czasowych, a rozumiane jako nieskończoność pewnego procesu, stanowi najbardziej afirmatywną postawę naszej świadomości. Paradoksalnie, w zamknięciu ludzkiej egzystencji w czasie, manifestuje się najbardziej jego intensywność. To ciągłe trwanie na granicy życia i śmierci, wywołuje nieustanną trwogę, gdzie „podstawowym żywiołem człowieka staje się niepewność”. Uniwersum jakim jest życie, chronione i nieustannie zagrożone, w oczywisty sposób rezonuje z obecnym czasem. Koncepcja projektu „Życie”, to wystawa, która w swoim założeniu akcentuje tę wartość. Stwarza przestrzeń, swoistą enklawę antidotum na NIEOSWOJONĄ TERAŹNIEJSZOŚĆ. Zaprosiliśmy do niej ośmiu twórców, którzy naszym zdaniem w bardzo sugestywny sposób dotykają duchowego wymiaru zjawiska, jakim jest życie. Dodatkowy kontekst stanowi odwołanie do numerologicznych ósemek współautorów koncepcji wystawy, (Szymon Parafiniak i Artur Przebindowski), a także symboliki, bowiem w numerologii oktet jest cyfrą o najwyższej wibracji. W swoim graficznym zapisie nawiązuje do znaku nieskończoności.

Artur Przebindowski, 5 kwietnia 2020 roku, podczas popołudniowego, nielegalnego spaceru wzdłuż alejek parku „Młynówka Królewska” w Krakowie.

Uczestnicy wystawy: Kiejstut Bereźnicki, Julia Curyło, Jan Dobkowski, Łukasz Huculak, Zdzisław Nitka, Artur Przebindowski, THESEUS

Koncepcja wystawy: Artur Przebindowski, Szymon Parafiniak

Scenariusz: Artur Przebindowski, Szymon Parafiniak

Realizacja: Jacek Śliwczyński

Jakie jest Twoje pierwsze wspomnienie z dzieciństwa?

„Budka z lodami nad morzem oraz podróż pociągiem.”

Czego bałeś się kiedy byłeś dzieckiem?

„Babci, która goniła mnie we śnie.”

Jaki najpiękniejszy krajobraz widziałeś w życiu?

„Wschód słońca nad zatoką Gdańską.”

Czy mówisz czasem do siebie?

„Nie, ale mojej cioci się to zdarzało.”

Ulubiona scena filmowa?

„Pancernik Potiomkin scena na schodach w Oddessie.”

Co najbardziej lubisz jeść?

„Jak powiem, że ziemniaki to ktoś uwierzy w to?”

Co czujesz kiedy myślisz o przyszłości?

„Może nie powinienem, ale bardziej myślę o upływającym czasie.”

Uczestnik Ogólnopolskich Plenerów Plastycznych 

Kiejstut Bereźnicki uczestniczył w naszych plenerach w Siedlisku Janczar w latach 2011, 2012 i 2013. Pełen życiowej energii i pogody ducha idealnie wpisywał się w koloryt plenerowej codzienności. Wspaniały artysta, meloman ale także wielki miłośnik grzybobrania. Jak tylko pojawiał się w Pstrągowej, wspólnie z Ryszardem Pacerem stanowili dużą konkurencję dla miejscowych grzybiarzy. Z wielką przyjemnością prezentujemy wywiad z artystą, który powstał z pomysłu Artura Przebindowskiego  i Szymona Parafiniaka w ramach projektu „ŻYCIE”- wystawa w przestrzeni wirtualnej.

Notka biograficzna malarza

Kiejstut Bereźnicki
Urodzony w 1935 r. w Poznaniu. Dyplom z malarstwa w 1958 r. w gdańskiej PWSSP (obecnie ASP) w pracowni prof. Stanisława Teisseyre’a. Od 1960 r. pracuje jako pedagog na macierzystej uczelni. W 1984 mianowany profesorem nadzwyczajnym, a 1994 profesorem zwyczajnym. W latach 1981- 84 prorektor uczelni. Wybitny malarz zasłużony dla kultury polskiej, uzyskał wiele nagród i wyróżnień krajowych i zagranicznych m. in.: w 1971 nagroda Ministra Kultury i Sztuki III stopnia, w 1977 nagroda II  stopnia, w 1985 i w 1991 nagroda I stopnia. Prace Kiejstuta Bereźnickiego znajdują się w muzeach narodowych w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu oraz w muzeach zagranicznych, m. in. w Paryżu, Bochum, Bordeaux, Skopje, Bremie, Lubece