Przestrzeń dla artystów w czasach zarazy
Pandemiczne realia zmieniły nasze postrzeganie artystów i artystek oraz ich miejsca w przestrzeni. Zazwyczaj galerie były miejscem spotkania artysty z widzem, sferą publiczną. Gdy zostały zamknięte zniknął ważny element obiegu sztuki, a internet tylko w małym procencie emocjonalnym zajął jego miejsce. Dotychczasowy podział na przestrzeń prywatną, pracownię i galerię kompletnie się zachwiał. Dlatego też dwie artystki, Agula Swoboda i Ewa Goral, zastanawiając się jaką rolę powinna aktualnie pełnić galeria sztuki, zdecydowały w ramach eksperymentu przenieść do ponownie otwartej publicznej przestrzeni galerii część swojego codziennego życia prywatnego. Postanowiły zasiedlić galerię, aby rzucić wyzwanie binarnemu i często ograniczającemu nas postrzeganiu przestrzeni. W reakcji na logikę wcześniejszego zamknięcia obie artystki proponują teraz wzmocnienie logiki otwarcia.
Tak jak wcześniej to przestrzeń prywatna przejęła funkcje pozostałych dwóch, tak teraz to publiczna przestrzeń galerii stanie się ich domem i pracownią. Artystki przez tydzień będą w niej pracować, jeść, spotykać się z ludźmi, tworzyć. Stworzą tzw. przestrzeń dobrosąsiedzką, oswojoną i domową. Podczas tygodniowego pobytu od godz. 10.00–18.00 będzie można je odwiedzać, porozmawiać, napić się kawy i herbaty, poznać, pobyć i oswoić się ze sztuką powstającą na oczach odwiedzających. By dodatkowo wzmocnić asymilację artystek z przestrzenią galerii, planowane są tzw. lajwy na facebookowym profilu wydarzenia.
Artystki dostępne – szczegóły wydarzenia:
Czas trwania: 19-23 lipca 2021 w godzinach 10:00-18:00
Miejsce: Galeria Arttrakt, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1, Wrocław
Powstałe podczas tygodnia prace, zdjęcia oraz krótkie filmiki z pobytu będzie można zobaczyć podczas wernisażu w piątek wieczorem (23 lipca) o godz. 18.00 w Galerii Arttrakt.
Kilka słów o artystkach:
Ewa Goral (1984, Tychy), studiowała na ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa (zrezygnowała). Wcześniej ukończyła z wyróżnieniem Liceum Plastyczne w Nałęczowie. Mieszka i pracuje w Warszawie. Uczestniczka 9. Triennale Młodych w Orońsku (2020). Autorka licznych wystaw solowych: Let It Grow, Galeria Arttrakt, Wrocław (2019), Galeria OFF FRAME, Kraków (2019), Plant Consciousness, Regent’s University, London, UK (2015), Polska Akademia Nauk, Instytut Botaniczny, Kraków (2015), Unit24 Gallery, London, UK (2013) oraz uczestniczka wystaw zbiorowych w Polsce, Wielkiej Brytanii czy Niemczech.
Agula Swoboda, urodzona w 1974 roku w Katowicach. Absolwentka University of the West of England, Bower Ashton w Bristolu oraz w Byam Shaw School of Art Saint Martin College of Art and Design w Londynie. Stypendystka UWE w Bristolu oraz Saint Martin w Londynie, a także rocznej rezydencji Lancaster Foundation w Clitheroe. Wyróżniona laureatka 40 Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Kuratorka międzynarodowych rezydencji artystycznych „Incydenty/Incidents” realizowanych w Polsce, Czeskiej Republice, Norwegii i Wielkiej Brytanii oraz Festiwalu MurArt w Cieszynie.
Kuratorka Projektu o Nieznanym Tytule – wystaw i wywiadów z artystami biorącymi w nim udział. Współzałożycielka galerii ”Szara” i ‘Galerii 12’ w Cieszynie oraz Szkoły Sztuki i Myślenia w Cieszynie. Jej prace znajdują się w kolekcjach galeryjnych (Galeria Bielska BWA, Galeria BWA Krosno, Galeria MM, Galeria Program) i prywatnych (Kolekcja Rodziny Staraków) w Polsce i za granicą.